Jak rozumieć Smart Home i czym jest system inteligentnego domu?

Smart Home – pod tym hasłem mieści się to, co dla współczesnego człowieka, niezależnie od wieku, płci czy pozycji społecznej, jest bardzo ważne: bezpieczeństwo, codzienny komfort, oszczędność czasu i pieniędzy. Wszystkie te uniwersalne wartości składają się na obraz przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb. Inteligentny dom nie jest już jedynie wytworem wyobraźni kreatywnych pisarzy czy reżyserów futurystycznych filmów. Systemy zarządzające otaczającą nas przestrzenią stają się rzeczywistością. W pełnym codziennego pędu świecie wyrastają na naszych asystentów, towarzyszy, pomocników.

Systemy typu Smart Home odpowiadają na potrzeby współczesnych ludzi dzięki zintegrowaniu wielu urządzeń, znajdujących się w naszych domach, biurach czy przestrzeniach wokół nich. Do kogo konkretnie kierowane są tego typu rozwiązania i jak system działa w praktyce?

Ci, którzy już skorzystali z zalet inteligentnego domu przekonali się, że instalacja nie jest ani szczególnie skomplikowana, ani zarezerwowana wyłącznie dla ludzi o nieograniczonym budżecie. Co ważne, nie wymaga też przebudowy całego domu, bo opiera się na urządzeniach bezprzewodowych. Brzmi ciekawie? Przyjrzyjmy się więc temu, jak funkcjonuje inteligentny dom.

Jak działa Smart Home?

Inteligentny dom nie mógłby istnieć bez swojego podstawowego elementu, jakim jest router. Do tego urządzenia podłączane są wszystkie elementy systemu, składającego się na smart home. Co ważne, urządzenia działają bezprzewodowo, dlatego przebudowa mieszkania na potrzeby ich zintegrowania nie jest konieczna. Z powodzeniem można więc sięgnąć po inteligentne rozwiązania zarówno w stuletniej kamienicy, jak i w nowoczesnym domu prosto od dewelopera. Inteligentny dom nie musi być smart już na etapie planowania jego budowy, a poszczególne elementy systemu można bez przeszkód uzupełniać na przestrzeni lat. Na początek wystarczy jedno urządzenie. Kolejne swobodnie można podłączać do bramki w kolejnych etapach rozbudowy systemu.

Mamy do wyboru wiele elementów, które w prosty sposób możemy skonfigurować według własnych potrzeb. W skład systemu, przy pomocy którego będziemy w stanie zawiadować domem w najdogodniejszy dla siebie sposób, wchodzą m.in.: instalacje oświetleniowe, grzewcze, ogrodowe, systemy audio i video, urządzenia monitorujące i alarmowe, a nawet gadżety służące do karmienia zwierząt. Wszystko to właściciele smart domów mogą kontrolować dzięki jednemu urządzeniu mobilnemu z dostępem do Internetu. Jak to zarządzanie wygląda w praktyce?

Komfort i praktyczne zastosowanie

Inteligentny dom zna przyzwyczajenia i potrzeby swoich mieszkańców. Dostosowuje się do ich rytmu dnia. Wie też, co dzieje się w domu pod nieobecność właścicieli. Jak to możliwe? Z poziomu aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym wystarczy ustawić kilka podstawowych parametrów, odpowiadających naszym upodobaniom. Poprzez kilka kliknięć lub pojedynczą komendę głosową możemy sterować różnego rodzaju urządzeniami połączonymi bezprzewodowo z naszym smartfonem. W jakich sytuacjach takie rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne?

Codzienność wsparta inteligentnym systemem

Jak wygląda przykładowy dzień w smart domu? Zacznijmy od poranka. Dzięki odpowiedniej konfiguracji dopasowanej do konkretnego użytkownika, system wie doskonale, kiedy domownicy powinni się obudzić i dba o to, żeby początek dnia był przyjemny. Nachalny dźwięk budzika, który wcześnie rano wyrywa nas ze snu to zdecydowanie przeszłość. W smart domach mieszkańców budzi przyjemna, cicha muzyka i delikatnie wynurzające się znad rolet naturalne światło słoneczne. Rodzaj oświetlenia i jego natężenie są regulowane w zależności od pór roku czy warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. System analizuje różnego rodzaju dane żeby każdego dnia, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika, zarządzać domem w sposób najbardziej komfortowy dla jego mieszkańców. Odpowiednie urządzenie analizuje natężenie światła panującego na zewnątrz i o ustalonej przez właścicieli porze uruchomia przyjemne dźwięki czy dodatkowe źródło światła, które nie oślepi, a wręcz przeciwnie – wprowadzi w pozytywny nastrój. Zaczyna się dobrze, prawda? Idźmy o krok dalej. Domownicy wstają, a wcześniej wskazane pomieszczenia w domu, z których za chwilę będą korzystać, zostają odpowiednio oświetlone w taki sposób, żeby nie męczyć niepotrzebnie oczu. Temperatura panująca we wnętrzach jest doskonale dopasowana do preferencji domowników, a telewizor włącza się na ulubionym programie śniadaniowym.

To oczywiście tylko jeden ze scenariuszy codziennych rytuałów wspartych inteligentnymi rozwiązaniami. Każdy użytkownik może zaprogramować urządzenia według swoich własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Podstawą jest przecież dobre samopoczucie i komfort mieszkańców smart domu. Po powrocie z pracy można więc – w zależności od nastroju – wydać komendę głosową, która włączy nasz ulubiony film, przygaszając jednocześnie światło lub puści indywidualnie dobraną muzykę podczas spotkania ze znajomymi. System zadba jednocześnie o odpowiednią wilgotność i temperaturę wewnątrz domu, a w ogrodzie uruchomi zraszacze, wyręczając nas w tym obowiązku.

Zdalne zarządzanie domem i bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, w jakim miejscu na ziemi jesteśmy, mamy pod kontrolą wszystko, co dzieje się w naszym domu. Smart home czuwa, wykrywając wszelkie odstępstwa od standardowego porządku. Będąc w pracy, na wyjeździe służbowym czy na wakacjach, możemy spać spokojnie, nie martwiąc się o bezpieczeństwo domu i mieszkańców, którzy w nim przebywają.

Idea smart domu nie obejmuje wyłącznie błyskawicznego sterowania sprzętem domowym. Specjalne systemy przeciwpożarowe, monitoring czy czujniki bezpieczeństwa czuwają całą dobę w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. W razie wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia, system poinformuje użytkowników o nietypowej sytuacji, dzięki czemu będą w stanie natychmiast zareagować. Przykładowo, w razie zarejestrowania ruchu czy otwarcia drzwi lub okien pod nieobecność domowników, smart home uruchomi alarm i włączy dodatkowe oświetlenie, które odstraszy intruza. W przypadku wykrycia ulatniającego się gazu czy dymu w którymś z pomieszczeń, wycieku wody lub nagłego spadku temperatury, będziemy w stanie zareagować nawet wtedy, gdy od domu dzielą nas setki kilometrów. Tego rodzaju rozwiązania obniżają do minimum ryzyko wybuchu pożaru, zatrucia czadem czy zalania mieszkania. Atutem inteligentnych systemów jest więc nie tylko wygoda, ale też – dla wielu najważniejsze – bezpieczeństwo.