Jak rozumieć i czym jest System Inteligentnego Oświetlenia?

Inteligentne rozwiązania szturmem wkraczają do naszych domów, zmieniając naszą codzienność. Jedną z ich podstawowych misji jest poprawa komfortu życia użytkowników. Jak to osiągają? Między innymi poprzez odpowiednie oświetlenie. Odpowiednie, czyli dostosowane do naszych potrzeb, zmieniające się wraz z nami i naszymi upodobaniami. To wszystko (i wiele więcej!) oferuje inteligentne oświetlenie, które pod wieloma względami prześciga tradycyjne rozwiązania.

Oświetlenie dostosowane do użytkownika

Inteligentne oświetlenie zdecydowanie wykracza poza standardowo rozumiane pojęcie oświetlenia. Daje użytkownikom więcej możliwości, swoją przewagę zawdzięczając licznym funkcjom, których w tradycyjnych rozwiązaniach trudno szukać. Jedną z nich jest możliwość zaprogramowania systemu według własnych potrzeb. Indywidualnie dobrane oświetlenie codziennie towarzyszy swoim użytkownikom. Poprawia ich komfort życia i służy dobremu samopoczuciu. Jak to wygląda w praktyce i jak rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym systemem?

Po przejściu przez krótki i bardzo prosty proces instalacji, polegający na zainstalowaniu aplikacji mobilnej na konkretnym urządzeniu (np. smartfonie) oraz połączeniu go z routerem działającym w tej samej sieci, możemy zacząć korzystać z funkcjonalności systemu. Na początek wystarczy wybrać ustawienia, które najbardziej nam odpowiadają. Każdy użytkownik może mieć własne. Preferencje nie muszą być jednak określone raz na zawsze. W każdej chwili użytkownik może szybko i bezproblemowo modyfikować wcześniej zapamiętane przez aplikację ustawienia. A kiedy już nauczymy system jak powinien funkcjonować, żeby spełniał nasze oczekiwania, zacznie działać samodzielnie, nie wymagając naszego zaangażowania.

Szeroki wybór urządzeń i prostota obsługi

Oferta urządzeń, które można połączyć w sprawnie działający system, jest dziś naprawdę szeroka. Nie musimy jednak decydować się na wszystko od razu. Sami wybieramy: co, gdzie i kiedy chcemy zainstalować. A do wyboru mamy między innymi różnego rodzaju wtyczki, kontakty, lampy, taśmy ledowe, przedłużacze, żarówki czy włączniki. Co ważne, wszystkie te urządzenia łączą się bezpośrednio z aplikacją w naszym urządzeniu mobilnym. Żeby całość działała jak należy niepotrzebne są dodatkowe sprzęty. Zbędne jest też okablowanie, ponieważ system w całości działa bezprzewodowo.

Dużym atutem inteligentnego oświetlenia jest również możliwość grupowania podłączonych do systemu urządzeń. Zarówno żarówki, jak i lampy, posiadające identyczne funkcje, możemy aktywować przy pomocy jednego przycisku w aplikacji. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale też pozwala zaoszczędzić czas marnowany na ręcznym włączaniu i wyłączaniu różnych źródeł światła w naszych domach.

Jeden system, wiele możliwości

Nie jest tajemnicą, że dobrze dobrane oświetlenie korzystnie na nas oddziałuje. Bez światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego – czujemy się gorzej, mamy mniej energii i mniej chęci do działania. Nie tylko podczas pracy potrzebujemy odpowiednio dobranego oświetlenia. Wymaga tego również pora odpoczynku i relaksu. Każdy z nas ma jednak własne preferencje dotyczące natężenia, koloru czy barwy oświetlenia. I na te właśnie potrzeby odpowiada inteligentny system, który dostosowuje się do nas – swoich użytkowników.

W inteligentnym domu oświetlenie zmienia się w różnych sytuacjach dokładnie w taki sposób, jaki najbardziej nam odpowiada. Podczas porannych rytuałów towarzyszyć nam może przyjemne, nieoślepiające światło, które pomoże nam zacząć nowy dzień z dużą dawką energii. Codzienną pracę biurową wesprze z kolei zimne, choć niemęczące zbytnio wzroku sztuczne światło, rekomendowane szczególnie podczas wykonywania czynności wymagających skupienia. Wieczorny seans filmowy lub kolacja we dwoje będą natomiast jeszcze przyjemniejsze, jeśli światło przygaśnie, wprowadzając do pomieszczenia szczególny, intymny nastrój.

Wszystkie te sytuacje możemy zaprogramować z poziomu aplikacji korzystając z gotowych scen i scenariuszy lub wprowadzając własne ustawienia. Do indywidualnych aranżacji świetlnych będziemy mogli wracać za każdym razem, gdy będziemy tego potrzebować. W razie chęci zmiany któregoś z parametrów lub dodania kolejnych scenariuszy, intuicyjnie działająca aplikacja pozwoli nam w dowolnej chwili zmodyfikować wcześniejsze ustawienia.

Kolejnym, ważnym atutem system inteligentnego oświetlenia jest fakt, że nie musi on bazować wyłącznie na oświetleniu sztucznym. Smart żarówki, wtyczki, listwy ledowe czy lampy doskonale uzupełniają się z naturalnym światłem słonecznym. Nasz domowy system oświetlenia może zsynchronizować się ze wschodem i zachodem słońca. Daje także możliwość odgórnego ustalenia dokładnej pory włączania i wyłączania światła. Ta funkcjonalność doskonale sprawdzi się na przykład o poranku, gdy wraz z dźwiękiem budzika zapalą się małe żarówki czy listwy ledowe o niewielkim natężeniu światła, pomagając nam rozbudzić się w przyjemny sposób.

Z każdego miejsca, o każdej porze

Inteligentne oświetlenie działa nie tylko wtedy, gdy jesteśmy w domu. System jest w pełni bezprzewodowy, dlatego możemy zarządzać nim z dowolnego miejsca na świecie, przez całą dobę. W jakich sytuacjach ta funkcjonalność może okazać się szczególnie przydatna? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy dłuższy wyjazd. Dzięki możliwości symulowania obecności nie musimy obawiać się pozostawienia domu bez nadzoru. Zapalone w pomieszczeniach światła z powodzeniem odstraszą każdego intruza. Zdalnie możemy również ustawić harmonogram działania poszczególnych urządzeń, ale też – w razie potrzeby – umożliwić innym osobom kontrolę nad wskazanymi przez nas urządzeniami w określonym zakresie.

Najważniejsze zalety systemu

Inteligentne oświetlenie dostosowuje się do potrzeb, upodobań i przyzwyczajeń swoich użytkowników. Zmienia się wraz z rytmem naszego dnia. Zmienia się też w zależności od okoliczności, w których się znajdujemy. Odpowiednio dobrana barwa światła i jego właściwe natężenie doskonale budują atmosferę, zapewniają domowe ciepło i sprawiają, że we własnych czterech ścianach czujemy się komfortowo. Dzięki swoim funkcjonalnościom inteligentny system zdecydowanie triumfuje nad przestarzałym już, tradycyjnymi rozwiązaniami. Odpowiada bowiem na potrzeby współczesnego człowieka, poszukującego urządzeń intuicyjnych, łatwych w użytkowaniu i takich, które w codziennym pędzie dotrzymają mu kroku.